ОКРЪЖНИЯТ СЪД НА ДОБРИЧ ДАДЕ ХОД НА ДЕЛОТО СРЕЩУ СТАЧКУВАЩИТЕ МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ОТ ДЪРЖАВНАТА БОЛНИЦА В ГРАДА
Окръжният съд на Добрич даде ход на делото срещу стачкуващите медицински сестри от държавната болница в града. Това стана на първото заседание днес, след като преди седмица то бе отложено заради неправомерно призовани двама ответници. Искът на работодателят вече е срещу 53 човека, тъй като междувременно за това време 28 се отказаха от стачни действия, съобщи за Сlinica.bg Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти.
Първоначално искът беше срещу 136 специалисти по здравни грижи, част от които обаче започнаха да се отказват от протестите и стачката. Хората настояват за повишаване на заплатите до нивата, разписани в колективния трудов договор. След като не постигнаха исканията си, те предприеха протестни действия. От 14 октомври те протестираха по един час на ден, а от 10 ноември част от тях преминаха в ефективна стачна дейност.
По време на заседанието днес състав на Окръжния съд е изслушал адвокатите на двете страни, които са представили писмени доказателства от името на своите клиенти – стачкуващите и работодателя. Съдът е поискал още доказателства и от двете страни, както и справка от НОИ за стачкуващите медицински сестри, които са на основен трудов договор в болницата, тъй като се оказало, че сред стачкуващите има и такива на втори трудов договор. Второто заседание е насрочено за 30 ноември.
Стачниците настояват за заплата от 1500 лв., каквато е разписана в Колективния трудов договор. Сега те получават максимум 1000 лева.
Час преди началото на делото, което беше насрочено за 13:45 ч. пред Съдебната палата в Сливен се събраха специалисти по здравни грижи от града в подкрепа на стачкуващите си колеги от „МБАЛ-Добрич“. Над 200 души издигнаха плакати “Солидарност с Добрич”, “Да на достойния труд! Да на достойното заплащане, Да на милосърдието!”. “Подкрепяме ги, защото заслужават. Работодателят ги съди, защото искат достойни заплати. Те са в правото си. Преди да преминат в ефективна, те са били в преупредителна стачка”, коментира Надежда Маргенова от Управителния съвет на Синдиката на българските медицински специалисти.
Специалистите по здравни грижи от „МБАЛ-Сливен“ също настояват за заплати от 1500 лв., каквито са залегнали в проекта на Колективния трудов договор, който се предвижда да бъде подписан на 21 ноември. Работници от предприятието за медицинско оборудване “Ес Ти Еф Медикал Груп” в Сандански пък излизат на протест утре, 17 ноември. Искането и е за адекватно заплащане на техния труд. Протестиращите ще затворят отсечката между ул. “Беласица” и бул. “Европа”, при индустриалната зона в града, включително и жп прелеза в района. Това съобщиха от КНСБ, който го организира чрез своята Федерация „Лека промишленост”.
ПРОЦЕДУРАТА ПО СТРОЕЖА НА НАЦИОНАЛНАТА ДЕТСКА БОЛНИЦА СЕ ПРИДВИЖДА МАКСИМАЛНО БЪРЗО
„Държавата ще придвижи максимално бързо процедурата по строежа на Националната детска болница“. Това заяви арх. Иван Шишков, министър на регионалното развитие и благоустройството, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Арх. Шишков и министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев се срещнаха със собствениците на имоти на терена, определен за изграждане на детска болница в столицата. На срещата присъстваха и областният управител на София-град Митко Михайлов, кметът на район „Овча купел“ Ангел Стефанов и експерти от регионалното и здравното министерство.
Министър Меджидиев увери собствениците на имоти, съседни на терена на бъдещата болница, че той ще се превърне в едно от най-хубавите места в София. „Проектът за болница ще бъде реализиран по най-висок европейски стандарт, а това ще облагороди цялото пространство наоколо“, подчерта д-р Меджидиев.
Арх. Иван Шишков обясни на собствениците на частни имоти процедурата по изменението на Подробния устройствен план и поиска от тях съдействие – да съберат в кратки срокове необходимите документи, за да може дори в рамките на утрешния ден да се подготвят предварителните договори и да се започне работа по заданието за изменение на ПУП. „В една сделка всички трябва да са доволни, затова сме направили така, че интересът на всички да е защитен“, каза министър Шишков. Той уточни, че частните имоти няма да бъдат отчуждавани, а ще бъдат урегулирани с възможност за застрояване. Дори така ще остане достатъчно голям терен за изграждането на модерна и функционална болница, каза още той.
След като бъдат подписани предварителните договори по чл. 15 от ЗУТ и бъде издадена заповед за допускането на заданието за ПУП, при желание от страна на собствениците, ще може да се пристъпи към събаряне на съществуващите постройки и разчистване на терена. До края на годината би трябвало да приключи прехвърлянето на общинския парцел към държавата. Изготвянето на заданието за строежа обаче ще отнеме повече време, тъй като болницата е възможно най-сложният обект за проектиране, обясни арх. Шишков. „Това, което зависи от държавата, ще бъде направено в най-кратки срокове, тъй като ние сме и заинтересована страна, и одобряващ орган, а обектът е от национално значение“, заяви регионалният министър.
УСТАНОВЕН Е ПЪРВИЯТ СЛУЧАЙ НА ГРИП У НАС
„След анализ на ситуацията, бройката, тенденциите, на вчерашното заседание на консултативния съвет към Министерството на здравеопазванего се реши да отпаднат всички мерки срещу коронавируса за всички институции“, съобщи консултантът по ваксинация в Столична община проф. д-р Тодор Кантарджиев пред bTV.
За сметка на това на дневен ред са респираторният синцитиален вирус и парагрипът. Доказан е и първият случай на грип у нас.
„Млада жена над 40-те е първият пациент с грип тази година. Вирусът е H3N2 – грип А. Трябва да очакваме повишаване и на другите респираторни заболявания. Затова не трябва да се подиграваме на хората, които са с маска в метрото, както аз ще продължа. На местата, на които се събират хората, по-възрастни и хората, които са с отслабен имунитет, трябва да продължат да се пазят, въпреки че няма COVID мерки“, каза проф. Кантарджиев. Той допълни още, че вече има жива противогрипна ваксина за деца. „Капе се в носа и намалява риска да се заразиш от грип. Няма обаче тази година да има такава ваксина срещу COVID“, уточни проф. Кантарджиев.
По повод първия доказан пациент с грип у нас директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова разказа пред NOVA NEWS, че това е жена, завърнала се от чужбина. Грипът при нея е протекъл тежко, с температура над 40 градуса и сърдечни оплаквания.
По думите на проф. Христова този щам е включен в противогрипната ваксина, така че тя ще бъде ефикасна. „През лятото имаше тревожни данни от Австралия, а сега заболеваемостта в САЩ и Канада расте бързо. Наблюдаваме по-ранно начало на грипната вълна във всички страни, включително и у нас. Много вероятно е това да доведе и до по-сериозна вълна. Обикновено доказваме грип в средата на декември, а сега го виждаме още през ноември. Хващаме началото на разпространението у нас, а не след като вече не може да се проследи епидемичната верига“, обясни тя.
Проф. Христова допълни, че лечението е с ефикасни антивирусни препарати, но те трябва да се приемат още в началото, когато антибиотиците са противопоказни.
„Когато секретите станат жълти или зелени, значи има наслагване на инфекция – тогава вече е абсолютно задължително да се премине към антибиотици при разумно поведение за прилагането им“, подчерта проф. Христова. И припомни, че маските категорично спират заразяването с грип.
305 СА НОВОДИАГНОСТИЦИРАНИТЕ ЛИЦА С COVID-19 У НАС
305 са новодиагностицираните лица с COVID-19 за последното денонощие при 5312 теста, което прави 5,74% положителни проби. 60,66% от новооткритите случаи са при неимунизирани хора. Това сочат данните на Единния информационен портал за мерките срещу коронавируса, информира Zdrave.net.
Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград – 7; Бургас – 16; Варна – 19; Видин – 4; Враца – 8; Габрово – 8; Добрич – 6; Кюстендил – 7; Ловеч – 8; Монтана – 7; Пазарджик – 5; Перник – 7; Плевен – 2; Пловдив – 25; Разград – 1; Русе – 6; Силистра – 8; Сливен – 7; Смолян – 9; София област – 15; София град – 86; Стара Загора – 19; Търговище – 1; Хасково – 6; Шумен – 7; Ямбол – 11.
1 284 356 са общо потвърдените случаи на новия коронавирус у нас. Активните към вчерашния ден са 7789.
Излекуваните са 1 238 597, като за последните 24 часа броят им е 298.
Броят на хоспитализираните пациенти с потвърдена коронавирусна инфекция нараства до 541 души, а пациентите в интензивни отделения са 59.
Според информацията в портала новопостъпилите в болница са 61 души, 70,49% от тях нямат завършен имунизационен курс.
Националната информационна система отчита, че от началото на епидемията у нас броят на медиците с доказана коронавирусна инфекция е 26 197, на 15 ноември са отчетени четири нови случая: един от тях е установен при лекар, а три – при медицински сестри.
Общият брой поставени дози ваксина срещу COVID-19 е 4 589 254. През вчерашния ден са поставени 845 дози от ваксините на Pfizer/BioNTech, Moderna и J&J. Напълно ваксинирани са 2 073 814 души.
Хората с поставена подсилваща доза ваксина пък вече са общо 926 753, от тях 54 184 души са с бустер с адаптирана ваксина.
Броят на починалите достигна 37 970. Вчера са регистрирани 5 смъртни случая, като никой от починалите не е бил ваксиниран.
14-ДНЕВНАТА ЗАБОЛЕВАЕМОСТ ОТ КОРОНАВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ Е 69,62 СЛУЧАЯ НА 100 ХИЛ. НАСЕЛЕНИЕ
Наблюдава се намаляване на разпространението и тежестта на протичане на коронавирусната инфекция у нас. В тази връзка към настоящия момент няма да бъдат издавани заповеди за въвеждането на противоепидемични мерки, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Към 16 ноември 2022 г. 14-дневната заболеваемост в страната е 69,62 случая на 100 хил. население, като продължава отчитаният от средата на месец октомври спад в броя на новорегистрираните лица.
Натоварване на здравната система не се отчита – зает е 4,8% от капацитета на болничните легла спрямо определените за лечение болнични легла през предходните пандемични вълни. Отчита се спад с 20% на броя новохоспитализирани лица на седмична база от началото на месец ноември.
С оглед навлизането в есенно-зимния сезон и ръстът на заболеваемостта от остри респираторни заболявания, регионалните здравни инспекции следва да информират лечебните заведения и стриктно да следят за спазването на мерките по превенция и контрол на вътреболнични инфекции.
АПТЕКИТЕ ЩЕ МОГАТ ДА ВРЪЩАТ ФАЛШИВИ ЛЕКАРСТВА НА ТЪРГОВЦИТЕ НА ЕДРО
Аптеките ще могат да връщат на търговците на едро лекарствени продукти, когато при извършване на верификация има основание да се счита, че опаковката е подправена, или когато проверката на показателите за безопасност на лекарствения продукт показва, че продуктът може да не е автентичен. Това предвижда промяна в Наредба № 39 от 2007 г. за принципите и изискванията за Добрата дистрибуторска практика, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане, информира Zdrave.net.
Досега такива опаковки са задържани в аптеките, а впоследствие бракувани.
С въвеждане на промяната притежателят на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти е длъжен в срок до 10 дни от датата на уведомяването да приеме доставените от него лекарства, ако опаковката е подправена или има съмнение, че продуктът е фалшив. Уведомяването пък се извършва по електронен път до края на работния ден, следващ този на доставката. Аптеките трябва да уведомят търговеца на едро, от когото са получили продуктите, Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) и ИАЛ.
Предложеният проект няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху публичните финанси, отбелязват от МЗ. Финансово въздействие може да възникне за притежателите на разрешение за търговия на едро, в случай, че по надлежния ред бъде доказано, че същите са доставили подправени опаковки от даден лекарствен продукт или лекарствата не са автентични. В такива случаи тези субекти ще трябва да предприемат действия по унищожаването им.
Николай Костов: У НАС ЛИПСВАТ СТОТИЦИ ЛЕКАРСТВА
Списъкът на липсващите лекарства е много голям. Става дума за стотици лекарства. Това заяви в интервю за БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Става въпрос за вносни оригинални лекарства на големи фармацевтични компании, информира Zdrave.net.
Дефицитът се дължи най-често или на производствени проблеми, или на такива, свързани с износа на тези лекарства, уточни Костов. По думите му списъкът с изнесените лекарства от началото на годината е над 380.
“Хората се мъчат, ходят в чужбина, какво ли не. Хубаво е, когато лекарството има алтернатива”, коментира Николай Костов в предаването “Преди всички”. По думите му голяма част от тези лекарства са оригинални, патентно защитени и затова за тях няма алтернатива.
Трябва да се реформира системата СЕСПА – автоматизираната система за установяване на недостиг, така че да не може да бъде заобикаляна, смята той.
Около министъра на здравеопазването има няколко групи от хора, които защитават и се опитват да прокарат различни интереси. Те заблуждават министъра, който е поставен в много трудна ситуация, подчерта Костов. “Здравният министър извиква хора да го консултират и тези хора го заблуждават. През нормативни промени се опитват да си прокарат интересите, кой каквито има”, изтъкна още председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Аркади Шарков: НЯМА ЕМПИРИЧНИ ДАННИ, КОИТО ДА ДОКАЗВАТ, ЧЕ ИМА ЗАДЪРЖАНЕ НА ЛЕКАРСТВА
„Няма емпирични данни, които да доказват, че има задържане на лекарства. Където има малки нарушения, спрямо законодателството ще бъдат парирани и съответно глобени“. Това заяви пред БНТ здравният икономист и съветник на министъра на здравеопазването Аркади Шарков във връзка с темата за недостига и липсата на лекарства у нас, която напоследък е във фокуса на вниманието на екипа на МЗ, информира Zdrave.net.
По думите му 82 лекарствени продукта са обявени за дефицитни и са със забрана за реекспорт.
„Неслучайно създадохме този Специализиран съвет за контрол над лекарствоснабдяването. Той беше създаден с цел да има публичност и прозрачност на процеса по лекарствоснабдяването в България. Втората цел беше да съберем на едно място всички ключови фигури във веригата на лекарствоснабдяването“, обясни Шарков и припомни, че в Съвета участват търговците на едро, асоциациите на генеричните и на иновативните лекарства, на паралелните износители, на БФС и други. Той добави и че се работи по синхронизиране за дигитална система и мобилно приложение, в която ще може да се проверява наличността на дадено лекарство – тема, засегната вчера от служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев. На опаковката ще има QR код и ще се види пълна информация за лекарствения продукт и сродните му продукти – цена на едро, цена на дребно, възможни заместители, както и къде го има на съхранение в България.
Аркади Шарков обясни, че предстоят разговори с „Информационно обслужване“ и IT отделите за максимално добра координация на тази дейност, което в крайна сметка ще позволи на здравното министерство, Националният съвет по цени и реимбурсиране, ИАЛ във всеки един момент да имат цялостен поглед върху лекарствоснабдяването в страната.
През следващата седмица се очаква да бъде изработен алгоритъм за всеки продукт, който ще позволи да се парират възможностите за липса, уточни Аркади Шарков.
СТОЛИЧНИЯТ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ПРЕДЛАГА ПРОСЛЕДЯВАЩИ УСТРОЙСТВА ЗА ДЕЦА С АУТИЗЪМ
Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, заедно с общинските съветници Диян Стаматов, Антон Койчев, Малина Едрева, Веселин Милев, Милка Христова и Карлос Контрера внасят предложение за безвъзмездно предоставяне на проследяващи устройства за деца и младежи със специални образователни потребности (СОП). За това информира Zdrave.net като се позова на съобщение на пресцентъра на СОС.
В тази категория попадат деца от аутистичния спектър, деца с емоционални и поведенчески разстройства, подрастващи с комуникативни нарушения и други. За тях са предвидени два вида устройства – едни, които са тип часовник, и други, които могат да се закачат на подходящи за деца места.
През април тази година градският парламент прие пилотен проект за предоставяне напълно безплатно на такива устройства на хора с деменция и болестта на Алцхаймер, припомнят от СОС. Инициативата вече работи успешно и се ползва от 15 семейства за техните възрастни близки. Всички разходи, включително за месечните такси към мобилния оператор, се поемат от общината. Идеята на общинските съветници е да се даде възможност и на децата и младежите със СОП да получат безплатно устройство, за да се осигури повече безопасност за тях и повече спокойствие за техните родители.
„Надявам се, че инициативата ни ще доведе до максимално бързо намиране на децата при отдалечаване от обичайната им среда. Трябва да направим всичко възможно случаят с изчезналия Сашко от Перник да не се повтаря“, сподели председателят на СОС Георги Георгиев.
ДЕВЕТ БЕБЕТА ЩЕ СЕ РОДЯТ В СОФИЯ ПО ПРОГРАМА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА ЗА ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ НА СЕМЕЙСТВА И ДВОЙКИ С РЕПРОДУКТИВНИ ПРОБЛЕМИ
Девет бебета ще се родят през следващите месеци в резултат на Програмата на Столичната община за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Първото от тях трябва да се роди в началото на декември и ще е момче, информира БТА като се позова на съобщение в сайта на Столична община.
Програмата бе създадена през 2015 г. съвместно с Фондация „Майки за донорството“ и оттогава всяка година общината отпуска по 70 000 лв. от своя бюджет за нейното изпълнение. Общо 31 деца са родени до момента в резултат на инициативата. След последните изменения в правилника ѝ, направени през тази година, Столичната община вече финансира до два опита на семейство за инвитро с донорски яйцеклетки. Стойността на финансираните процедури и изследвания за всеки опит е до 3620 лева.
От днес до Коледа партньорите на общината по инициативата от Фондация “Майки за донорството” подаряват преглед при репродуктивен специалист от МБАЛ “Надежда”. Запазването на безплатен час става по електронен път.