55 ПРОФЕСИОНАЛИСТИ ПО ЗДРАВНИ ГРИЖИ ОТ МБАЛ „Д-Р ИВАН СЕЛИМИНСКИ“ – СЛИВЕН ВЗЕХА УЧАСТИЕ В ОБУЧЕНИЕ ЗА РАЦИОНАЛНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА АНТИБИОТИЦИТЕ И НЕОБХОДИМОСТТА ОТ МЕРКИ СРЕЩУ АНТИМИКРОБНАТА РЕЗИСТЕНТНОСТ

На 9 октомври 2024 г в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ АД – Сливен се проведе обучение на тема „Рационално използване  на антибиотиците. Антимикробна резистентност – предизвикателство пред медицинските специалисти“.

Мероприятието е форма на продължаващо обучение, кредитирано от БАПЗГ и организирано от главна медицинска сестра Красимира Танева.

На форума присъстваха 55 специалисти по здравни грижи от лечебното заведение. Лектор беше д-р Мариета Алексиева, болничен епидемиолог и лекар микробиолог в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ – Сливен. Това съобщи за сайта на БАПЗГ гл. мед. сестра Красимира Танева.

Д-р Алексиева запозна присъстващите с основни дефиниции и принципи в антимикробната химиотерапия. С характеристиките, спектъра на действие, антимикробната активност и механизмите на действие на антимикробните средства. Присъстващите се запознаха и с фармакологични, клинични и микробиологични критерии за правилния избор на антибиотичен режим .Необходимо е лекарственото средство да достига мястото на инфекцията в достатъчни концентрации за достатъчно продължително време. Антибиотичните нива в плазмата зависят от дозата, пътя на прилагане, обема на разпределение, скоростта на метаболизма и екскрецията. Влияние върху отговора към инфекцията играят и защитните сили на макроорганизма. От важно значение е по време на лечебния курс редовно да се проследява ефектът от терапията, да се регистрира  появата на страничните ефекти и при необходимост се прави промяна в лечебния курс и прилагането на биомаркери.. Антимикробните средства могат да бъдат прилагани и профилактично в хирургията.

Д-р Алексиева обърна внимание на  видовете антибиотична терапия и микробиологичните критерии за нейния избор. Присъстващите бяха запознати с международно приетите  правила на базата на фармако-терапевтични и микробиологични критерии, които следва да се спазват от всеки лекар, предписващ антибиотици. Избраният антибиотичен режим не трябва да води до бързо възникване на резистентни щамове.

Антибиотиците са социалнозначими лекарства. В събощо време антимикробната резистентност е един от най-значимите проблеми на медицината и общественото здравеопазване. В ЕС годишно се докладват над 2 500 000 смъртни случая вследствие на инфекции, причинени от резистентни микроорганизми. Според експертите ако резистентността се повиши с 40% до 2050 г. в света ще има 10 млн. смъртни случая на година.

Д-р Алексиева запозна присъстващите с мултирезистентността и предизвикателството пред медицинските специалисти  за терапевтични възможности. Тя обоснова сериозността на антибиотична резистентност и заплахата за общественото здраве от развитието на този проблем. Присъстващите допълниха знанията си  за неблагоприятните последици от антимикробната резистентност в световен мащаб, както и за всеки пациент поотделно.

По време на обучението беше изтъкната ролята на медицинските специалисти за намаляване на антибиотичната резистентност. В хода на обучението бяха разгледани методите и подходите за ограничаване на резистентността .

Курсът завърши с дискусия и тест. Успешно решилите теста ще получат кредитни точки по Единната система на БАПЗГ за продължаващо обучение.