136 специалисти по здравни грижи от цялата страна се включиха в безплатно онлайн обучение на тема „Пост-КОВИД – обща информация, патогенеза, диагностика и принципи на терапия“. Организатори на курса за продължаващо обучение, който се състоя на 12.09.2024 г. през платформа Google Meet, бяха БАПЗГ – Централа и Сдружението „Лечение на КОВИД-19 с реконсвалесцентна плазма“.
Лектори на обучението бяха д-р Чавдар Ботев, специалист по хематология и член на УС на Сдружение „Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма“ и д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението.
„Боледуването от КОВИД-19 е много коварно, защото дори и леко да се прекара, може да доведе до сериозни здравословни последствия за дълго време в бъдеще. Причината е, че този вирус атакува всички системи в нашия организъм“, изтъкна д-р Ботев. Събраната информация до момента показва, че сред коронавирусна инфекция при много хора се получава хронично възпаление или запушване на кръвоносните съдове, срив на имунната система, паник атаки, безсъние, хронична умора, сърцебиене, намаляване на паметта и др. „Понякога пост-КОВИД при някои хора в комбинация с токсоплазмоза или хеликобактер пилори може да доведе до свръхбърза деменция. Млади хора бързо оглупяват видимо, това е много страшно“, добави специалистът. Той изтъкна, че многото смъртни случаи в началото на пандемията са заради новия вирус от една страна, а от друга – неправилното лечение на вирусното заболяване с антибиотици.
„Разковничето е правилното лечение на всеки нов случай на KОВИД, а най-добрата защита е ваксината – тя обаче не трябва да се прилага докато в организма има висок титър на антитела срещу коронавируса“, уточни д-р Ботев.
Специалистът пусна кратък документален филм за установените здравни последици, които настъпват в организма след преболедуване от КОВИД-19, представен на Международна конференция за лечение на дълъг КОВИД, проведена през декември 2023 г. в Мадрид, Испания. Курсистите получиха линк за този филм, така че да могат да го видят по-внимателно при желание от тяхна страна.
Д-р Ботев изтъкна, че е важно да се назначи адекватен лечебен план според конкретните симптоми, за да може да се постигне възстановяване, което става в рамките на месеци, дори години.
Специалистите по здравни грижи получиха линк към формуляри, които трябва да попълнят пациентите, за да получат адекватна медицинска помощ при боледуване от коронавирусна инфекция или пост-КОВИД. Освен тези формуляри, в сайта на Сдружение „Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма“ могат да се намерят Формуляр да скрининг на пост-КОВИД симптоми; Кратка схема за лечение на коронавирусна инфекция; Протокол за лечение на К-19, Версия III, нови субварианти; Кръвни изследвания, които трябва да се направят; Видеа към Протокола за лечение на К-19 – Делта вариант; Как да мерим сатурацията при К-19 ; Как трябва да лежи болният с коронавирусна инфекция; Как да използваме кислороден концентратор; Често задавани въпроси.
Д-р Ботев се спря на многобройните симптоми за дълъг КОВИД. Например нервно-психиатричните симптоми по отношение на настроението и емоциите включват състояния като агресия, гняв, възбудимост, деилюзии, депресия, еуфория, хипомания, импунсилност и труден самоконтрол, раздразнителност, мания, лабилно настроение, плачливост, чувство за обреченост, мисли за самоубийство и др. Регистрирани са и когнитивни дисфункции като дезориентация, мозъчна мъгла, затруднения при решаване на проблеми, затруднено мислене, затруднения при изпълняване на задачи, забавено мислене, лоша концентрация и др. Други нервно-психиатрични симптоми са главоболието, халюцинации, затруднения с паметта и др. При дълъг КОВИД се получават сензомоторни проблеми (притъпена или изгубена чувствителност, шум в ушите, усещане за преминаване на електрически ток през тялото, неспособност за прозяване или плач, загуба на чувствителност от едната страна на тялото, гърчове, усещане на налягане или топлина в главата, чувствителност към шум и др.), както и проблеми със съня (събуждане поради чувство за невъзможност за дишане, трудност за заспиване, безсъние, ярки сънища, кошмари, синдром на неуморните крака, сънна апнея, събуждане през нощта и др.).
„Като следствие от прекарана коронавирусна инфекция може да се получат и проблеми с езика и речта, усещането на мирис и вкус“, изтъкна д-р Чавдар Ботев.
Сред останалите симптоми са сърдечно-съдовите (кръвни съсиреци, забавен сърдечен ритъм, високо или ниско кръвно налягане, ускорена сърдечна дейност и др.), дерматологичните (чупливи нокти, силно зачервени пръсти на краката, сърбяща или лющеща се кожа, алергични симптоми и др. ), гастроинтестиналните (болки в корема, запек, диария, бързо усещане за тежест по време на хранене, усещане на хиперактивност на червата, загуба на апетит, гадене, повръщане, гастроeзофагиална рефлуксна болест и др.). Д-р Ботев представи и най-честите проблеми, които се случват в УНГ-системата, имунната система, мускулно-скелетните структури, белите дробове, репродуктивната функция, ендокринната система .
Участниците в обучението попълниха Въпросник за постковид скрининг, в който са изброени над 200 симптоми, които се наблюдават сред прекарана коронавирусна инфекция. Лекторите обясниха, че ще направят тълкувание на някои от попълнените въпросници при следващото онлайн обучение.
Специалистите по здравни грижи бяха информирани, че в сайта на Сдружението са публикувани много научни публикации, свързани с диагностиката и лечението на коронавирусна инфекция. Представена е информация за ново проучване, ръководено от Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, в което се посочва, че хиляди животи биха могли да бъдат спасени през първата година от пандемията от COVID-19, ако реконвалесцентната плазма е била използвана по-широко, особено при амбулаторни пациенти с висок риск от тежки заболяване и при хоспитализирани пациенти през първите няколко дни от приема им.
Реконвалесцентна плазма от пациенти, които са се възстановили от COVID, се използваше в началото на първите месеци на пандемията по настояване на група лекари, които цитират успеха на кръвния продукт като терапия при по-ранни спешни случаи на инфекциозни заболявания, включително глобалната грипна пандемия от 1918 г., 1920 г. и епидемията от SARS от 2002 – 2004 г. Плазмата от пациенти, наскоро възстановени от патогенна инфекция, като COVID, обикновено съдържа антитела, които могат да блокират или намалят тежестта на инфекцията при други. Над 500 000 пациенти са били лекувани с реконвалесцентна плазма в САЩ през първата година от пандемията.
Участниците в обучението ще получат кредитни точки по Единната кредитна система на БАПЗГ за продължаващо обучение.