СЕДМИЦА НА МЕДИЦИНСКИТЕ ЛАБОРАТОРНИ СПЕЦИАЛИСТИ – ЗНАЧЕНИЕТО НА ЕДНА ЖИЗНЕНОВАЖНА ПРОФЕСИЯ

През предпоследната седмица на април по традиция светът отбелязва Седмицата на медицинските лабораторни специалисти. За първи път тази година към инициативата в България се присъединяват БАПЗГ заедно с НПКС на медицинските лаборанти.

Седмицата на медицинските лабораторни специалисти е създадена за първи път през 1975 г. в САЩ. Тя се отбелязва ежегодно през предпоследната седмица на април, като съществуват различия в датите между отделните държави. Причината е различният начин на отчитане на седмицата – в някои страни, като САЩ, тя се брои от неделя до събота, а в повечето европейски държави – от понеделник до неделя. Поради това през настоящата година инициативата в България ще се проведе от 20 до 26 април, а в други държави – от 19 до 25 април.

Въпреки че Седмицата на медицинските лабораторни специалисти се отбелязва от десетилетия, нейната популярност значително нараства след пандемията от COVID-19. Тогава много държави се включиха в инициативата като признание за труда, знанията и ключовата роля на медицинските лабораторни специалисти.

Тазгодишното издание на инициативата ще премине под мотото „Един ден в лабораторията“. То има за цел да насочи общественото внимание към значимостта на труда на всички медицински лабораторни специалисти – лекари по клинична лаборатория, медицински лаборанти, микробиолози, биолози и други специалисти. В тази връзка БАПЗГ и НПКС на медицинските лаборанти приканват всички желаещи да се включат чрез организиране на „Ден на отворените врати“ в лечебните заведения или чрез други инициативи.

В системата на здравеопазването медицинските лабораторни специалисти участват в промоцията на здравето, профилактиката, превенцията, скрининговите програми, както и в проследяването на ефекта от лечението. Резултатите от тяхната работа насочват лекарите към точна диагноза и благоприятен изход за пациента.

Техният труд разкрива „скритите тайни“ на човешкия организъм. Чрез извършваните изследвания те подпомагат лекарите не само при поставянето на точна диагноза, но и при проследяването на ефекта от назначената терапия.

Медицинските лабораторни специалисти са незаменима част от здравната система и имат ключов принос за постигането на добро здраве за всички. Благодарим им за труда и грижите.