Националната конференция по здравни грижи с балканско участие, посветена на Международния ден на сестринството – 12 май, наближава. Тя се организира от БАПЗГ и РК–София и ще се проведе на 15 и 16 май в парк-хотел „Москва“ в столицата. Основната цел на форума е да надгради продължаващото обучение и повишаването на квалификацията на медицинските специалисти, които са сред основните приоритети на съсловната организация.
По време на конференцията ще бъдат представени над 120 научни доклада, разпределени в следните секции: сестрински грижи, акушерски грижи, рехабилитация, лабораторни дейности, образна диагностика, терапевтични и диагностични процедури в практиката, училищно и детско здравеопазване, както и тенденции в медицинското образование в направление „Здравни грижи“.
Презентациите са подбрани от научен комитет в състав: проф. Галина Чанева, проф. Иванка Стамболова, проф. Соня Тончева, проф. Макрета Драганова, проф. Силвия Младенова, проф. Павлинка Добрилова, проф. д-р Иван Мазнев, проф. Росица Дойновска, проф. Деляна Хаджиделева, доц. Камелия Богданова, доц. Анушка Димитрова, доц. Павлина Тенева, доц. Цветанка Джиганска, доц. Мария Кръстева, доц. Таня Веселинова, гл. ас. Димитрина Миликина, гл. ас. Димитрина Благоева и гл. ас. Татяна Славкова.
Сред лекторите има и силно международно участие. Презентации ще изнесат Камелия Богарт – медицинска сестра по контрол на инфекциите от болница „AZ Sint Lucas“ в Белгия, Ивона Гладъш от Университета „Йоан Павел II“ в Бяла Подляска, Полша, както и Саадет Елмас – преподавател в специалност „Медицински сестри“ към Факултета по здравни науки на Тракийския университет в Одрин, Турция. Темите ще обхванат обучението на медицински сестри, овластяването на професионалистите по здравни грижи, ролята им в превенцията и контрола на инфекции, както и повишаването на клиничната компетентност в акушерските и сестринските грижи.