ИНИЦИАТИВА „ДНИ НА СЕСТРИНСКО ОЧНО ЗДРАВЕ“ СЕ ПРОВЕДЕ ВЪВ ВАРНА

В периода 12 – 18 март 2026 г. в град Варна се проведоха „Дни на сестринското очно здраве“. Инициативата е на ръководството на Университетската специализирана очна болница и включва обучение и профилактични прегледи на специалисти от направление „Здравни грижи“.  Професионалисти по здравни грижи, академичният състав на катедра “Здравни грижи“ и студенти по специалност „медицинска сестра“ и „биомедицинска техника и технологии“ взеха участие в курса „Менажиране на грижата за пациенти с катаракта“. Лектори бяха представители на УСБОБАЛ-Варна:  гл.ас. д-р Добрин Бояджиев,дм, заместник управител по лечебната дейност и Красимира Димитрова,д.оз.,старша медицинска сестра. Д-р Бояджиев представи процеса на формиране, диагностика и съвременно лечение на катаракта при деца и възрастни, подбор на вътреочни импланти и превенция на постоперативните усложнения. Сестра Димитрова запозна аудиторията с развитието на  офталмологичната грижа  от миналото до наши дни, план за сестрински грижи и  сестринска диагноза при пациенти с катаракта. Акцент беше поставен върху пациент-центрираната периоперативна грижа, сестринските дейности в извънболничната и болнична помощ (операционна зала и очно отделение). С грижа за очното здраве, екип от офталмолози доц. д-р Елица Христова, д-р Нели Николова и д-р Даниела Стойкова направиха профилактични прегледи на медицински специалисти от детски ясли, градини и лечебни заведения в град Варна.